T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları
Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Kanama Timi


Zeynep Kamil Hastanesi Acil Obstetri Kanama Müdahale Ekibi Hizmetlerine Devam Ediyor.

Kanamaya Bağlı Anne Ölümlerini Önlemek İçin Acil Obstetrik Kanama Müdahale Ekibi Zeynep Kamil Hastanesi' nde devam ediyor.

Doğumda Anne Ölümlerini Azaltmak ve Kalıcı Ciddi Sakatlıkları Önlemek Amacıyla Obstetrik Kanama Konusunda Deneyimli Gönüllü Uzman Hekimlerden Oluşan ‘Acil Obstetrik Kanama Müdahale Ekibi’  kurulduğu günden itibaren çok sayıda annenin ve ailenin hayatına destek oldu.

Konusunda uzman hekimlerden oluşan Acil Obstetrik Kanama Müdahale Ekibi doğum sonrası kanaması olan annelerin kalıcı organ kaybı olmaması ve anne ölümlerini önlemeyi hedeflemiştir.

Sağlık kuruluşunda obstetrik kanama riski olan gebeyi, takip eden hekimin gerekli görmesi halinde, Acil Obstetrik Kanama Müdahale Çağrı Merkezini arayarak gebenin genel durumu hakkında bilgi verip, Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesine 7/24 yönlendirilebileceklerdir.

Çağrı Merkezinde görüşmeyi yapan ilgili hekim, Acil Obstetrik Kanama Müdahale Ekibini bilgilendirerek, gebenin hastanemize acil olarak hareket edilmesini sağlayacaktır.

Çağrıyı alan Acil Obstetri Kanama Müdahale Ekibi gerekli değerlendirmeleri yaptıktan sonra, acil ambulans sisteminin desteği ile hastaneye ulaşır.

Kanaması olan gebenin nakli ve acil müdahale ekibinin nakli 112 Ambulans tarafından gerçekleştirilecek olup, Acil kan nakli gerektiğinde ise Kan Merkezi; Masif kan transfüzyonunu hızlı bir şekilde gerçekleştirecektir.

Çağrı Merkezi; Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Birimi Bünyesinde 7/24 Saat Hizmet Vermek Üzere; 0216 391 06 80 (20 Hat) Numaralı Telefondan Ulaşabileceklerdir.

Acil Obstetrik Kanama Müdahale Ekibinin İşleyiş Sistemi;

  • Çağrı Merkezi aracılığıyla ilgili hekim tarafından yardım isteği geldiğinde, kanamaya yol açan durumun tanımı, problemin şiddeti (tahmini kanama miktarı) ve erken obstetrik uyarı sistemi prensiplerine göre kanamanın hastayı etkileme derecesi, hastanın kan grubu, hekimin yardım isteğinin niteliği transport isteği standart form ile kayıt altına alınarak hızla ekibe ulaşması sağlanacak.
  • Ekip, istekte bulunan hekimle irtibata geçecek.
  • Çağrı Merkezi, Ambulans ve Kan Merkezini haberdar edecek.
  • Gebe, Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildiğinde, önceden haberdar edilen Acil Obstetrik Kanama Müdahale Ekibi hastayı karşılamak üzere hazır bekleyecek.