T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları
Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Kadın Hastalıkları ve Doğum


Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği: 

Hastanemizde kadın hastalıkları ve doğum hizmetlerine yönelik yataklı hizmet verilen kliniklerimiz; doğumhane hizmetleri, normal doğum ve C/S sonrası yatan hastaların bulunduğu doğum sonu kliniği, riskli gebelere hizmet veren perinatolojı kliniği, kadın hastalıklarına hizmet veren jınekoloji kliniği ve onkoloji hastalarına hizmet verilen jınekolojık onkolojı kliniği mevcuttur. 

Hastanemiz doğumhanesinde 12 yataklı travay bölümü, 3 doğum odası, 6 SDL yatağı, kadın hastalıkları kliniklerine ait 124 hasta yatağı, 6 yataklı 2.düzey yoğun bakım ünitesi 2 adet septik müdahale odası, 1 adet kolposkopi odası, kemoterapi ünitesi, hizmet vermektedir. Hastanemizde kadın hastalıkları ve doğum bölümüne ait 7 adet ameliyathane bulunmaktadır. Jınekolojık cerrahi (myom, kitle, dış gebelik, tüp bağlanması, vs..), jınekolojık onkolojı cerrahisi (kadın kanserleri), ürojinekolojik cerrahi (rahim sarkması, idrar kaçırma, vs..), atoni kanamaları ve düşük tedavileri gibi her türlü ameliyat yapılmaktadır. Ameliyatların büyük bölümü laparoskopik (kapalı karın içi) ve histereskopik (kapalı rahim içi) olarak yapılmaktadır.

Kadın hastalıkları poliklinikleri, perinatolojı poliklinikleri, infertilite poliklinikleri  ile toplam 65 poliklinik  hizmet vermektedir. Kadın hastalıkları ve doğum bölümünde; kadın hastalıkları ve doğum uzmanlık eğitimi, perinatolojı yan dal uzmanlık eğitimi,  jınekolojık onkolojı yan dal uzmanlık eğitimi ve tüp bebek sertifika eğitimi yapılmaktadır.

Perinatoloji Kliniği

Anne-bebek sağlığı ve yüksek riskli gebeliklerin takibi Perinatoloji Ünitesi’nde, konusunda uzman hekimlerimizce yapılmaktadır. Gebelerin ultrasonografi ve doppler ultrasonografi incelemeleri, normal ve problemli gebeliklerde tarama testleri (ikili ve üçlü testler), fetal anomali taramasına yönelik görüntüleme, girişimsel işlemler (amniosentez, kordosentez, CVS), izlem ve tedavi hizmetleri sunulmaktadır. Yeterli yenidoğan yoğun bakım şartlarına sahip neonatolojı kliniği ile işbirliği içerisinde erken doğum riski bulunan gebelerin izlemi ve doğumu kliniğimizde gerçekleştirilebilmektedir.

Jınekolojık Onkoloji:

Kadın üreme organlarında görülen kanserler, jinekolojik onkolojiler (kanserler) olarak adlandırılmaktadır. Hastanemizde Jinekolojik Onkoloji Ünitesi’nde, kanser taraması, kanser erken teşhis ve tedavisine yönelik olarak Pap-Smear testi, kolposkopi, laparoskopik (kapalı ameliyat) işlemler ve kanser ameliyatları (kapalı ve açık) gerçekleştirilmektedir. Rahim ağzı kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, vulva ve vajina kanserlerine yönelik ameliyatlar konusunda uzman jinekolog onkolog hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir. Rahim ağzı kanserinde rahim korunarak hastanın ileride gebe kalmasına imkan veren ameliyat  yöntemleri de hastanemizde uygulanmaktadır.

Tüp Bebek

T.C. Sağlık Bakanlığı Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde, Üremeye Yardımcı Tedaviler Ünitesi (ÜYTEM) 2000 yılında hizmete girmiştir. Ünitemiz aynı zamanda T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından 2003 tarihinden bu yana Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ile Embriyologlara üremeye yardımcı tedavi yöntemleri konusunda eğitim vermek üzere yetkilendirilmiştir.

Ünitemizde günümüze kadar on beş binin üzerinde ailenin tedavisi gerçekleştirilmiş, yüzün üzerinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile embriyologa eğitim verilmiştir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm hasta gruplarında gereğinde klasik ovulasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon (aşılama), gereğinde IVF (Klasik tüp bebek), ICSI (mikroenjeksiyon), diğer mikromanipülasyon yöntemleri (assisted hatching), embriyo ve gonad hücreleri dondurma, çözdürme ile testis biyopsisi (MikroTESE dahil) gibi etkinliği bilimsel düzeyde kanıtlanmış tüm tanı ve tedavi yöntemlerini ayrıca laparoskopi ve histeroskopi gibi cerrahi girişimleri de uygulayabilmekteyiz. SGK yönetmeliklerine uygun hastalarımızın masrafları katılım payları haricinde kurum tarafından ödenmektedir. Ayrıca ücretli olarak tedavi olmak isteyen hastalarımızı da kabul etmekteyiz.

Merkezimizde halen ayda yaklaşık 100 çiftin ovulasyon indüksiyonu ve aşılama ve 150 çiftin tüp bebek tedavisi yapılmaktadır. 150 yılı aşkın tarihe sahip köklü bir eğitim kurumunun, 15 yıllık güncel teknoloji ve bilgi birikimine sahip bir ünitesi olarak geleceğe bakarken, daha önceki başarılı tedavileri ile birçok aileye umut olan merkezimizin hedefi, bilimsel çerçevede ve son teknolojik donanımla hastalarımıza her zamanki gibi güvenilir ve kaliteli hizmet vermek olacaktır.

Ürojınekoloji Polikliniği

Türkiye Kamu Hastaneler Kurumuna bağlı hastaneler içinde ilk Ürojinekoloji Polikliniği Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde faaliyetine başlamıştır.

İdrar kaçırma ameliyatları, rahim sarkması, rahim korumalı rahim sarkma ameliyatları, tekrarlayan sarkma ameliyatları, nüks idrar kaçırma ameliyatları başarı ile yapılmaktadır.

Dünya standartlarını takip eden Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ürojinekoloji Kliniği Ekibi, meslektaşlarımızla bilgi birikimlerini ve sundukları hizmetleri paylaşmaktan onur duyacaktır.

KADROMUZ

Doç.Dr. Semra KAYATAŞ ESER (Başhekim)

 

Doç.Dr. Belgin DEVRANOĞLU

 

Doç.Dr. Canan KABACA KOCAKUŞAK

 

Doç.Dr. Ebru ÇÖĞENDEZ

 

Doç.Dr. Enis ÖZKAYA

 

Doç.Dr. Mustafa EROĞLU 

 

Doç.Dr. Oya DEMİRCİ  

 

Doç.Dr. Pınar KUMRU

 

Doç.Dr. Tayfun KUTLU

 

Doç.Dr. Sadık ŞAHİN

 

Yard. Doç. Dr. M. Banu YILMAZ 

 

Uz.Dr. Ahmet ESER (Geçici Görev)

 

Uz.Dr. And YAVUZ

 

Uz.Dr. Ayşe DOĞRU

 

Uz.Dr. Burak GİRAY

 

Uz.Dr. Bülent TANDOĞAN

 

Uz.Dr. Çetin KILIÇCI  (Geçici Görev)

 

Uz.Dr. Çiğdem YAYLA

 

Uz.Dr. Elif TOZKIR

 

Uz.Dr. Erbil ÇAKAR 

 

Uz.Dr. Erdal ESKİÇIRAK

 

Uz.Dr. Evrim BOSTANCI ERGEN

 

Uz.Dr. Gizem Elif DİZDAROĞLU

 

Uz.Dr. Güher BOLAT

 

Uz.Dr. Habibe AYVACI TAŞAN

 

Uz.Dr. Hicran ACAR ŞİRİNOĞLU 

 

Uz.Dr. İlhan ŞANVERDİ

 

Uz.Dr. İbrahim ESENER

 

Uz.Dr. İlter YENİDEDE

 

Uz.Dr. Meral YAVUZ (Ücretsiz izin)

 

Uz.Dr. Mine GÜRAY UZUN

 

Uz.Dr. Mucize ÖZDEMİR

 

Uz.Dr. Murat AKSOY

 

Uz.Dr. Nazan TARHAN

 

Uz.Dr. Oya PEKİN

 

Uz.Dr. Önder TOSUN 

 

Uz.Dr. Pınar BATU KARTAL (Ücretsiz izin)

 

Uz.Dr. Resul KARAKUŞ

 

Uz.Dr. Reyyan GÖKCAN İŞCAN

 

Uz.Dr. Sultan Seren KARAKUŞ

 

Uz.Dr. Serkan AKIŞ

 

Uz.Dr. Naciye KÖRKOCA

 

HİSTOLOJI VE EMBRİYOLOJİ

 

Uz.Dr. Beyhan SAĞLAM

 

Uz.Dr. Gülden TUNALI

 

Uz.Dr. Bülent Emre BİLGİÇ

 

Uz.Dr. Tansel SAPMAZ

 

Uz.Dr. Fatma Zehra YÜCE

 

Uz.Dr. Dilek YAVUZ