Hasta ve Ziyaretçiler
25 Nisan 2022

                                   Image 2020-12-28 at 15.16.08 (3).jpegHOŞGELDİN ABDIRIZAK BEBEK, GÜLE GÜLE FAITH BEBEK!!!

 

4 bacaklı doğan “parazitik yapışık ikiz, mesane ve cloaka ekstrofili çift perineli” Somalili bebek 1.5 aylık şifayı Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi çocuk cerrahisi kliniğinde buldu.

 

Milyonda bir doğumda görülen Türkçe olarak da 'parazitik yapışık ikiz' olarak adlandılandırılan bu anomaly pek çok şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Bu bebekteki sorun sadece parazitik olan bacakları değil aynı zamanda beraberinde Mesane Ekstrofisi/Episipadias Kompleksi ve Cloacal Ekstrofi gibi çok ağır iki farklı konjenital anomalinin birlikte olmasıydı.

 

Somali Mogadişuda doğan hasta Somali Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimliği ve çocuk cerrahisi kliniğinde rotasyonda olan Op.Dr.Dilek Başar’ın hastayı tarafımıza konsülte etmesiyle aile tarafından ameliyatının hastanemizde yapılmasını istemesi sonucunda hasta yaklaşık bir ay süren remi işlemler sonrası hastanemize geldi.

Ameliyat öncesi hastaya Siyami Ersek Hastanesinde santral venöz kateter yerleştirildi; ameliyat için gerekli hazırlıklar tamamlandı. SBÜ Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesinden Plastik Rekonstrüktif Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Perçin Caşkan, SBÜ Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mehmet Ali Talmaç, katımıyla prof.dr.Ayşenur Celayir tarafından gerçekleştirilen operasyon; anestezi Uzmanları Dr. Neslihan Başkılıç ve Dr. Ferah Alay Ünal'ın başarılı yönetimleriyle yaklaşık sekiz saatte tamamlandı. 16.11.2020 tarihinde gerçekleştirilen ameliyatta bir yandan fazlalık olan iki hareketsiz bacağı (difygus) çıkarıldı, diğer yandan sağ taraftaki mesane ekstrofisi sol taraftaki cloaka ekstrofisi şeklindeki çift perineli ağır genitoüriner ve gastrointestinal system anomalilerinin ilk düzeltici ameliyatı yapıldı, makatı da kapalı olduğu için kolostomi açıldı; postoperative erken saatlerde hasta çocuk cerrahisi yoğun bakım ünitesinde ekstübe edildi.  

Bebeğin tedavisinin multidisipliner bir ameliyat yaklaşımının ardından, çocuk cerrahisi yoğun bakım ünitesinde gerek hemşirelik hizmeti, gerekse çocuk cerrahisi ekibinin üstün ve özverili bakımıyla bebeğin tedavisinin ve bakımının aynı özveriyle yapılmıştır. Bebeğin iyileşmesinin ardından 31.12.2020 tarihinde ülkesine gönderilecektir.