Kadın Hastalıkları ve Doğum
23 Ocak 2024

Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği: 

Hastanemizde kadın hastalıkları ve doğum hizmetlerine yönelik yataklı hizmet verilen kliniklerimiz; doğumhane hizmetleri, normal doğum ve C/S sonrası yatan hastaların bulunduğu doğum sonu kliniği, riskli gebelere hizmet veren perinatolojı kliniği, kadın hastalıklarına hizmet veren jinekoloji kliniği ve onkoloji kliniği, İnfertilite hastalarına hizmet veren infertilite-Tüp Bebek kliniği  hizmet verilen jınekolojik onkoloji kliniği mevcuttur. 

Hastanemizde doğumhane Birimde  11 tanesi TDL Odası olmak üzere, Toplamda 15 travay Odası mevcuttur. Kadın Hastalıkları kliniklerinde toplam 172 hasta yatağı vardır., Kadın Doğum Acil müşahede servinde 13 adet Günübilirlik  hasta Yatağı bulunmaktadır. Yoğun bakım ünitesinde 6 adet 2.düzey yoğun bakım hasta yatağı ile hizmet verilmektedir. Bunun yanında  2 adet septik müdahale odası, 2 adet kolposkopi  odasında   hizmet verilmektedir. Hastanemizde kadın hastalıkları ve doğum bölümüne ait 8 adet  ameliyathane bulunmaktadır. Jinekolojik cerrahileri (myom, kitle, dış gebelik, tüp bağlanması, vs..), Jinekolojik onkoloji cerrahiler (kadın kanserleri), ürojinekolojik cerrahileri (rahim sarkması, idrar kaçırma, vs..),Sezaryen doğum, Müdahaleli doğum, atoni kanamaları ve düşük tedavileri gibi kadın hastalıkları ve doğum branşına ait her türlü ameliyat  yapılmaktadır. Ameliyatların büyük bölümü laparoskopik (kapalı karın içi) ve histereskopik (kapalı rahim içi) olarak yapılmaktadır.

Kadın hastalıkları poliklinikleri; perinatoloji poliklinikleri; infertilite poliklinikleri; Jinekoloji, Jinekolojik-Onkoloji poliklinikleri ile toplamda 24 poliklinik hizmet vermektedir. Kadın hastalıkları ve doğum bölümünde; kadın hastalıkları ve doğum uzmanlık eğitimi, perinatolojı yan dal uzmanlık eğitimi,  jınekolojik onkoloji yan dal uzmanlık eğitimi ve tüp bebek sertifika eğitimi yapılmaktadır.

Perinatoloji Kliniği

Anne-bebek sağlığı ve yüksek riskli gebeliklerin takibi Perinatoloji Ünitesi’nde, konusunda uzman hekimlerimizce yapılmaktadır. Gebelerin ultrasonografi ve doppler ultrasonografi incelemeleri, normal ve problemli gebeliklerde tarama testleri (ikili ve üçlü testler), fetal anomali taramasına yönelik görüntüleme, girişimsel işlemler (amniosentez, kordosentez, CVS), izlem ve tedavi hizmetleri sunulmaktadır. Yeterli yenidoğan yoğun bakım şartlarına sahip neonatolojı kliniği ile işbirliği içerisinde erken doğum riski bulunan gebelerin izlemi ve doğumu kliniğimizde gerçekleştirilebilmektedir.

Jınekolojık Onkoloji:

Kadın üreme organlarında görülen kanserler, jinekolojik onkolojiler (kanserler) olarak adlandırılmaktadır. Hastanemizde Jinekolojik Onkoloji Ünitesi’nde, kanser taraması, kanser erken teşhis ve tedavisine yönelik olarak Pap-Smear testi, kolposkopi, laparoskopik (kapalı ameliyat) işlemler ve kanser ameliyatları (kapalı ve açık) gerçekleştirilmektedir. Rahim ağzı kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, vulva ve vajina kanserlerine yönelik ameliyatlar konusunda uzman jinekolog onkolog hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir. Rahim ağzı kanserinde rahim korunarak hastanın ileride gebe kalmasına imkan veren ameliyat  yöntemleri de hastanemizde uygulanmaktadır.

Tüp Bebek

T.C. Sağlık Bakanlığı Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde, Üremeye Yardımcı Tedaviler Ünitesi (ÜYTEM) 2000 yılında hizmete girmiştir. Ünitemiz aynı zamanda T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından 2003 tarihinden bu yana Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ile Embriyologlara üremeye yardımcı tedavi yöntemleri konusunda eğitim vermek üzere yetkilendirilmiştir.

Ünitemizde günümüze kadar on beş binin üzerinde ailenin tedavisi gerçekleştirilmiş, yüzün üzerinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile embriyologa eğitim verilmiştir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm hasta gruplarında gereğinde klasik ovulasyon indüksiyonu ve intrauterin inseminasyon (aşılama), gereğinde IVF (Klasik tüp bebek), ICSI (mikroenjeksiyon), diğer mikromanipülasyon yöntemleri (assisted hatching), embriyo ve gonad hücreleri dondurma, çözdürme ile testis biyopsisi (MikroTESE dahil) gibi etkinliği bilimsel düzeyde kanıtlanmış tüm tanı ve tedavi yöntemlerini ayrıca laparoskopi ve histeroskopi gibi cerrahi girişimleri de uygulayabilmekteyiz. SGK yönetmeliklerine uygun hastalarımızın masrafları katılım payları haricinde kurum tarafından ödenmektedir. Ayrıca ücretli olarak tedavi olmak isteyen hastalarımızı da kabul etmekteyiz.

Merkezimizde halen ayda yaklaşık 100 çiftin ovulasyon indüksiyonu ve aşılama ve 150 çiftin tüp bebek tedavisi yapılmaktadır. 150 yılı aşkın tarihe sahip köklü bir eğitim kurumunun, 15 yıllık güncel teknoloji ve bilgi birikimine sahip bir ünitesi olarak geleceğe bakarken, daha önceki başarılı tedavileri ile birçok aileye umut olan merkezimizin hedefi, bilimsel çerçevede ve son teknolojik donanımla hastalarımıza her zamanki gibi güvenilir ve kaliteli hizmet vermek olacaktır.

Ürojınekoloji Polikliniği

Türkiye Kamu Hastaneler Kurumuna bağlı hastaneler içinde ilk Ürojinekoloji Polikliniği Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde faaliyetine başlamıştır.

İdrar kaçırma ameliyatları, rahim sarkması, rahim korumalı rahim sarkma ameliyatları, tekrarlayan sarkma ameliyatları, nüks idrar kaçırma ameliyatları başarı ile yapılmaktadır.

Dünya standartlarını takip eden Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ürojinekoloji Kliniği Ekibi, meslektaşlarımızla bilgi birikimlerini ve sundukları hizmetleri paylaşmaktan onur duyacaktır.

ONLİNE RANDEVU için;   'butonu tıklayarak hastanemizden randevu alabilirsiniz.


TELEFON İLE RANDEVU
 İÇİN; 182 'Nolu telefonu arayınız..


HEKİM ÇALIŞMA PLAN
I

  1. Hekim çalışma planı MHRS biriminde hazırlanır.
  2. Hekim çalışma planı aylık olarak yayınlanmaktadır.
  3. Doktorunuzu çalışma planı takviminden takip ederek randevu işlemlerinizi ona göre gerçekleştirebilirsiniz.
  4. Hekim çalışma planını görmek için buraya tıklayınız.
  5. Hekim Listesini görmek için  buraya tıklayınız.

POLİKLİNİK HİZMETLERİMİZ 08:00-17:00 SAATLERİ ARASINDA YAPILMAKTADIR.