T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları
Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Histerosalpingografi (HSG)


Histerosalpingografi (HSG) nedir?

Histerosalpingografi(HSG )yani ilaçlı rahim filmi, tüplere ve rahim içine kontrast madde verilerek radyografik yöntemlerle incelenmesi için kullanılan bir tanı yöntemidir. İşlem esnasında radyografide görülen bir sıvı rahim ağzından rahim içine verilerek bu sıvının rahim içini ve tüpleri görünür hale getirmesi sağlanır. 

Kontrast madde rahim ağzından basınçla verildiği için bazı durumlarda tüplerdeki mukus benzeri engelleyici yapıları temizleyerek tedavi edici etki de gösterebilir. Klasik olarak rahim filmi çekildikten sonraki ilk 6 ayda gebelik oranlarında bir yükselme vardır. Rahim filmi hem tüplerin hem de rahim içinin durumunu gösterdiği için kısırlık durumlarında yaygın olarak kullanılan bir tekniktir.

HSG (ilaçlı rahim filmi) hangi durumlarda istenir?

En sık kullanım nedeni kısırlıktır. Görüntüleme tekniklerindeki ilerlemelere rağmen tüplerin geçirgenliğini en iyi gösteren yöntem hala ilaçlı rahim filmi yani HSG'dir.

Hastanenizde HSG (İlaçlı Rahim Filmi) nerede çekilmektedir?

Ana bina -1. katta Röntgen bölümünün içerisinde yapılmaktadır.

HSG (İlaçlı Rahim Filmi) çektirmek için ne yapmalıyım?

Genellikle infertilite, tüp bebek ya da kadın doğum polikliniklerine muayene olmak gereklidir. Eğer doktorunuz sizden HSG çekimini talep etmiş ise, HSG çekimi için gerekli reçeteyi mutlaka doktorunuzdan talep etmelisiniz.

Nasıl randevu alabilirim?

Hastanemizde HSG  (Rahim Filmi) çekimi; başvuran hastaların yoğunluğu ve filmin sizin için uygun zamanda çekilmesi gerekliliği nedeniyle randevu sistemi ile yapılmaktadır. HSG’yi  (Rahim Filmini) mensturasyon başlangıcından itibaren 14 gün içinde çektirebilirsiniz. Mensturasyon bittiği gün, hastanemizin HSG randevu için belirlemiş olduğu 0 (216) 343 92 51 telefon numarasını hafta içi her gün 15:30-16:30 saatleri arasında arayarak HSG  (Rahim Filmi) randevunuzu alabilirsiniz. Telefon cevap vermez ise gün içerisinde randevular dolmuş demektir. Ertesi gün tekrar aramanız gerekmektedir.

HSG (Rahim Filmi) Randevu Bilgilendirme Formu  İndirmek için lütfen tıklayınız…

HSG (ilaçlı rahim filmi) ne zaman çekilmelidir?

Mensturasyon bitiminden itibaren 3-4 gün içinde çekilmelidir. Bu bilgi yaklaşık olarak verilmiştir. HSG’yi  (Rahim Filmini) mensturasyon başlangıcından itibaren 14 gün içinde çektirebilirsiniz. Bu dönemde rahim içi dokusu ince ve gebelik ihtimali düşüktür. Böylece hem filmlerin kalitesi artar hem de olası gebeliğe verilecek zararlar engellenmiş olur.

HSG (İlaçlı Rahim Filmi) çekimi öncesi ne yapmalıyım?

  • Hasta çekim tarihine kadar cinsel acıdan korunacak.
  • HSG isteyen doktor rahim filmi için 3 (üç) adet ilaç yazacaktır. Bunlardan biri antibiyotik, ikincisi ağrı kesici, üçüncüsü ise çekimde kullanılacak kontrast maddedir.
  • Antibiyotik çekim tarihinden 3 (üç) gün önce kullanılmaya başlanacaktır.
  • Hasta çekime geleceği gün saat 11:30'da ağrı kesiciden 1 (bir) adet içecektir.
  • Çekime gelirken de üçüncü ilacı (kontrast maddeyi) kullanmadan beraberinde getirecektir.
  • Çekim günü sabah 11:00 civarında, HSG isteğini yapan doktor sekreterliğinden HSG girişi tekrar yaptırılmalıdır.

HSG (Rahim Filmi) Öncesi  Bilgilendirme Formu  İndirmek için lütfen tıklayınız…

Randevu günü HSG (İlaçlı Rahim Filmi) için Röntgen’den tekrar giriş yapmam gerekiyor mu?

HSG isteğini yapan doktordan randevu günü girişinizi tekrar yaptırdıktan sonra Radyoloji bölümü sekreterliğine gelinip HSG işlemlerinin başlatılması sağlanmalıdır. Histerosalpingografi (HSG) İşlemi Rıza Belgesini doldurup ilgili sekretere verilmelidir. İsteyen hastalarımız aşağıdaki linke tıklayarak printer çıkışını alıp doldurabilir. İşlemlerini hızlandırmak için bu formu randevu saatinde Radyoloji sekreterine getirip verebilir. Listede yazılı olan ağrı kesici, ilaç yemek yedikten sonra içilmelidir. Çekim, Radyoloji bölümünde kadın doğdum doktorunun gelmesiyle yaklaşık saat 13:00-13:30 arası başlayacaktır. Kayıt sırasına göre ismi okunan hasta işleme alınacaktır.

Histerosalpingografi (HSG) İşlemi Rıza Belgesi İndirmek için lütfen tıklayınız…

HSG (İlaçlı Rahim Filmi) nasıl çekilir?

Rahim filmi röntgen odasında çekilir. Normal karın veya göğüs röntgenlerinin çekildiği odada hasta röntgen masasının üzerine sırt üstü bir şekilde uzanır. Hasta röntgen masasına sırt üstü yattıktan sonra bacaklarını hafif bir şekilde açar. Röntgen odasında genellikle kadın doğum uzmanı, röntgen teknisyeni (veya radyoloji uzmanı), klinik destek personeli bulunur. Kadın doğum uzmanı tarafından hastaya aynı jinekolojik muayenede olduğu gibi muayene aleti (spekulum) takılır. Spekulum takıldıktan sonra hastanın rahim ağzı (serviks) antiseptik solüsyon ile temizlenir. Bu işlemlerin ardından, rahim ağzına ince uzun bir tüp şeklinde, kanül olarak ifade edilen bir alet yerleştirilir. Rahim ağzına yerleştirilen aletin içerisinden rahim içerisine doğru radyoopak sıvı (film çekimi için gereken ilaç) verilir. Bu sıvının özelliği röntgen ışınlarını geçirmemesi ve röntgen filminde parlak şekilde görülebilmesidir. Benzer sıvılar böbrek filmleri, bağırsak filmleri gibi röntgen çekimi işlemlerinde de kullanılır. Verilen sıvı rahim içerisine ve oradan tüplere ve tüpler açıksa karın içerisine kadar ilerler. Bu esnada hasta çok hafif ağrı hissedebilir. Rahim içerisine ilaç verilirken birkaç defa karın bölgesine röntgen filmi çekimi yapılır. Film çekimleri bittikten sonra rahim ağzına yerleştirilen alet alınır ve spekulum (muayene aleti) çıkartılır. Kısa bir süre sonra hasta kalkmadan bir karın filmi daha çekilir. Daha sonra hasta masadan kalkabilir.

HSG (ilaçlı rahim filmi) işlemi ne kadar sürmektedir?

Rahim filmi çekimi toplamda ortalama 15-20 dakika süren bir işlemdir.

HSG (ilaçlı rahim filmi) ağrılı bir işlem midir?

HSG çekilmesi kısmen ağrılı bir işlemdir. Ancak bu ağrı kısa süreli bir ağrıdır ve dayanılamayacak düzeylerde değildir. Ağrının şiddeti kişiye göre farklılık gösterir. Özellikle ilaç verilirken rahimde bu yabancı maddeye karşı reaksiyon ve kasılmalar olur. Bu ağrı nedeni ile bazen tüplerde spazm olabilir ve normalde açık olan tüpler kapalı gibi görülebilir.

HSG çekildikten sonra neler olabilir?

Lekelenme tarzında ya da az miktarda vajinal kanama olabilir(Bu yüzden hastalar yanlarında ped bulundurmalıdır). Kanama artarsa ya da birkaç günden uzun sürerse doktorunuzu arayın. Hafif ya da orta şiddette bel ve kasık ağrısı olabilir. Ağrı artar ise doktorunuzu arayın. Ateşiniz çıkarsa bu erken bir enfeksiyonun belirtisi olabilir hemen doktorunuzu arayın. İşlem sonrası, cinsel ilişkide bulunmak ve vajinal tampon kullanmak sakıncalı olabilir. Bu konu ile ilgili doktorunuz size gerekli uyarılarda bulunacaktır.

Hastanenizde anestezili HSG (ilaçlı rahim filmi) çekiliyor mu?

Hastanemizde anestezili HSG çekimleri yapılmamaktadır.

HSG (İlaçlı Rahim Filmi) çektirdikten sonra sonuçları ne zaman alırım?

Çekim yapıldıktan sonraki üç(3) iş günü sonra sonuçlar sisteme yüklenecektir. Arzu edildiği takdirde hastalarımız e-nabız şifresiyle evdeki bilgisayarlardan kendi sonuçlarına ulaşabilecektir. Sonuç CD sini nüfus cüzdanlarıyla başvurarak Röntgen bölümü teknisyenlerinden talep edilebilirler.